Slovenski zajtrk v Gradišču

Tradicionalni slovenski zajtrk smo obeležili tudi na naši podružnici Gradišče na Kozjaku. Dan smo začeli s slovensko ljudsko pravljico Bela kača s kronico. Nato smo zapeli Slakovo pesem Čebelar in nadaljevali z okusnim zajtrkom, ki je bil sestavljen in rženega kruha, masla, medu, mleka in jabolk.  Rdeča nit letošnjega praznika je MLEKO s sloganom – »Zajtrk z mlekom – super dan.« Ker so naši učenci vsi doma na kmetijah, so o mleku vedeli že veliko. Predstavili so pot mleka od pašnika do trgovine, veliko so vedeli o mlečnih izdelkih in nam le te z veseljem predstavili. Pokušali smo jogurt, kislo mleko, skuto in sir. Preizkusili so se tudi z mlečno-sadnimi napitki. Pripravili so jabolčni, hruškov in bananin napitek. Ker pa so naši učenci tudi zelo spretni pri ustvarjanju, so izdelali zanimivo kravico iz papirnatih krožnikov.

Po ustvarjalnih uricah smo se odpeljali na kmetijo Rihter, kjer sta nam gospod Miran in gospa Dora predstavila delo v hlevu, molžo krav ter pot mleka od krave do mlekarne. Naš učenec Blaž nas je poučil, kako se z rokami molze krava in kako očistiš hlev. Pogumno pa je zajahal tudi njegovo najljubšo kravo. Po ogledu nas je družina pogostila z domačimi dobrotami.

Iskrena hvala vsem članom družine Rihter za zanimivo izkušnjo.

Blaž, Aljaž in Kristjan z učiteljico Natašo

Dostopnost