IZDELAVA PRESMECEV ali PEGLJEV

IZDELAVA PRESMECEV ali PEGLJEV PRI SV. DUHU NA OSTREM VRHU

Pred nami je cvetna nedelja. V Sloveniji je zelo močno zakoreninjena navada, da ljudje na omenjeno nedeljo nosimo k blagoslovu vejice, šopke in snope spomladanskega zelenja. Še posebej velja to za podeželje, kjer še danes ohranjamo ljudsko izročilo, izdelavo presmec ali peglje, kot jih imenujemo pri nas na Sv. Duhu na Ostrem vrhu. Šolarji in otroci iz vrtca smo v goste povabili pevke pevskega društva Lipa, ki so nam pokazale, kako se izdela presmec in s tem svoje bogato znanje prenesle na mlajši rod. Otroci so vso zelenje nabrali v okolici svojih domov in spretno izdelali vsak svoj pegelj ter jih okrasili z barvnimi trakovi iz krep papirja, kot je navada v naših krajih.

Otroci z učiteljicama Damjano Očko in Viktorijo Pupaher iz gozdne šole in vrtca Sv. Duh na Ostrem vrhu

Dostopnost