Igre s pirhi

Igre s pirhi so zelo stare igre, ki so jih v naših krajih igrali tako mladi kot stari. Igre so se odvijale predvsem na velikonočni ponedeljek, spremljali pa so jih plesi v kolu in petje. Ta dan je bil dan veselja. Iger so se najbolj razveselili vaški otroci. Za vsako igro so bila nastavljena točno določena pravila. Najbolj znane igre s piri so bile sekanje, trkanje, valičanje in valjanje pirhov. Če so jim pirhi zmanjkali, so uporabili jabolka.

Na podružnici Gradišče na Kozjaku smo igrali igro valičanje pirhov ter valjanje oziroma trkljanje pirhov. Pri valičanju otroci naredijo jamice sredi trave in pirhe poskusijo spraviti vsak v svojo jamico. Pri valjanju oziroma trkljanju pa pirhe spuščajo po hribu. Če pirh zadene spodaj nastavljeni pirh, vzame spretni igralec oba pirha. Če ga ne zadene, dobi obe jajci lastnik pirha, ki leži na tleh. Otroci so bili nad igrami tako navdušeni, da so le-te nadaljevali tudi doma med velikonočnimi prazniki.

Učiteljica Nataša Javornik

 

Dostopnost